Grand Slam (tenis)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Prejsť na: navigácia, hľadanie

Pojmom Grand Slam (v slovenskej podobe tiež často grandslam) je v pôvodnom zmysle označované víťazstvo vo všetkých štyroch najvýznamnejších medzinárodných tenisových turnajoch počas jednej sezóny. V prenesenom význame sú potom tiež tieto štyri turnaje označované ako grandslam alebo grandslamové turnaje.

Ide o:

Získanie Grand Slamu je pomerne vzácnym javom – napríklad v mužskej dvojhre sa to za celú otvorenú éru podarilo len Rodovi Laverovi v roku 1969. Poslednou ženou, ktorá získala Grand Slam v dvojhre, bola Steffi Grafová v roku 1988.

Vzhľadom k stále väčšej špecializácii hráčov (predovšetkým v mužskej kategórii) a k faktu, že jednotlivé grandslamové turnaje sa hrajú na rôznom povrchu (predovšetkým French Open so svojím pomalým antukovým povrchom sa odlišuje od všetkých ostatných), je dnes získanie Grand Slamu v dvojhre čím ďalej menej pravdepodobné. Výnimkou z pravidla sa stal v rokoch 2006 a 2007 Roger Federer, ktorému Grand Slam tesne unikol – vyhral Wimbledon, Australian Open a US Open, na French Open ale prehral vo finále s Rafaelom Nadalom.

 

 

 

 

Wimbledon (tenis)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Prejsť na: navigácia, hľadanie

Wimbledon je najstarším a najprestížnejším tenisovým turnajom na svete. Odohráva sa každoročne koncom júna a začiatkom júla (začína presne 6 týždňov pred prvým augustovým pondelkom) v londýnskej štvrti Wimbledon. Je jedným zo štvorice grandslamových turnajov, ako jediný z nich hraný na tráve. V poslednom období na ňom jasne dominuje Švajčiar Roger Federer, ktorý získal pohár v rokoch 2003 2007.

História [upraviť]

Prvý ročník sa odohral už v roku 1877. Ženy na ňom hrajú od roku 1884, v rovnakom roku pribudla mužská štvorhra, v roku 1913 bola pridaná štvorhra žien a zmiešaná štvorhra. Na súčasnom mieste sa hráva od roku 1922.

Zaujímavosti [upraviť]

 

Rekordy [upraviť]

Disciplína

Hráč

Titulov

Víťaz mužskej dvojhry

Flag of the United Kingdom.svgWilliam Renshaw, Flag of the United States.svgPete Sampras

7

Víťazka ženskej dvojhry

Flag of the United States.svgMartina Navrátilová

9

Víťaz mužskej štvorhry

Flag of Australia.svgTodd Woodbridge

9

Víťazka ženskej štvorhry

Flag of the United States.svgElizabeth Ryanová

12

Víťaz zmiešanej štvorhry

Flag of the United States.svgElizabeth Ryanová

7

Víťaz (spolu)

Flag of the United States.svgBillie Jean Kingová, Flag of the United States.svgMartina Navrátilová

20

 

 

 

French Open

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Prejsť na: navigácia, hľadanie

French Open, po francúzsky Tournoi de Roland-Garros, je tenisový turnaj, ktorý sa hrá viac ako dva týždne každý rok v období od polovice mája do začiatku júna v Paríži vo Francúzsku. Je to druhý turnaj Grand Slamu v ročnom tenisovom kalendári. Hrá sa na antukovom povrchu.

Od roku 2006 sa French open pridal k Australian Open a US Open a ponúka rovnaké výhry pre mužov, aj pre ženy.

Australian Open

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Prejsť na: navigácia, hľadanie

Australian Open je prvý zo štyroch grandslamových tenisových turnajov. Hrá sa každý január v Melbourne Park. Turnaj sa prvýkrát uskutočnil v roku 1905. Tak ako na ostatných grandslamových turnajoch aj na Australian Open sa zúčastňovali najvyššie postavení amatérski tenisti a do otvorenej éry (1968) bol známy ako Australian championships. Pôvodne sa hral na trávnatých dvorcoch štadióna Kooyong v juhovýchodnej časti Melbourne až kým bol v roku 1988 presunutý do Melbourne Park, kde sa hrá na tvrdom povrchu (Rebound Ace). Jediným hráčom, ktorý vyhral Australian Open na oboch povrchoch je Mats Wilander.

 

 

US Open

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Prejsť na: navigácia, hľadanie

United States Open (častejšie U.S. Open alebo US Open) je jeden z najprestížnejších medzinárodných tenisových turnajov, ktorý patrí do takzvaného grandslamu a každoročne ho uzatvára. Koná sa na prelome mesiacov august a september a skladá sa z piatich hlavných častí - mužská a ženská dvojhra, mužská a ženská štvorhra a zmiešaná štvorhra (mix). Od roku 1978 sa hrá v New Yorku, na dvorcoch vo Flushing Meadows.

 

 

 

 

Tenis

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Prejsť na: navigácia, hľadanie

Tenis (angl. tennis < str. angl. tenes, tenetz < franc. tenez! – nate, berte, držte! (imperatív pl. slova držať), označovaný aj ako biely šport, je loptová hra pre 2 alebo 4 hráčov.

Variant s 2 hráčmi je dvojhra, variant so 4 hráčmi štvorhra. Existuje klasická a zmiešaná štvorhra, pri klasickej proti sebe hrajú dva páry mužov alebo žien, pri zmiešanej je v každom páre jeden muž a jedna žena.

Súperi stoja proti sebe na sieťou rozdelenom hráčskom poli (kurte) a pokúšajú sa odraziť tenisovú loptičku tenisovou raketou tak, aby súperi neboli schopní ju v rámci pravidiel vrátiť.

Obsah

[skryť]

História [upraviť]

Francúzsku hru , ktorá vznikla pravdepodobne v 11. alebo 12. storočí, jeu de paume (v preklade hra ruky alebo hra rúk, resp. hra s rukou/rukami) považujú za predchodkyňu tenisu. Loptička sa odbíjala pôvodne holými rukami, neskôr sa už používali rukavice a nakoniec palice. Rakety vznikli pravdepodobne v 16. storočí, kedy dal anglický kráľ Henrich VIII. postaviť aj prvý tenisový dvorec. Aj napriek zmenám herného náčinia si hra zachovala ten istý názov.

V roku 1873 si major anglickej armády Walter Clopton Wingfield patentoval hru pod názvom spharistike, odvodeného od gréckeho slova pre hru s loptičkami. Patentoval si taktiež aj náčinie, dve žrde, sieť, rakety a gumené loptičky. Vedľajší názov pre túto hru bol lawn tenis (v preklade trávnikový tenis). Z Anglicka sa hra rozšírila aj do USA. V roku 1876 Marylebone Cricket Club (Marylebonský kriketový klub) pozmenil niektoré Wingfieldove pravidlá. Medzi najpodstatnejšie zmeny patrili vymenenie bodovacieho systému na ten súčasný, zavedenie zhody a výhody, taktiež bola pridaný systém dvoch podaní, namiesto jedného.

Medzi najvýznamnejšie momenty medzinárodného tenisu patrí založenie tenisového turnaja Wimbledon v Anglicku, v roku 1877, na turnaji sa však konala iba dvojhra mužov. Podobný turnaj si v tom istom roku založilo aj USA (turnaj bol však obmedzený iba pre obyvateľov USA). Francúzsko nasledovalo v roku 1891 a Australázia (Austrália a Nový Zéland) si založila turnaj v roku 1905. Tieto štyri turnaje sa postupne vyvinuli do dnešnej podoby najprestížnejších turnajov, Grand-Slamov.

1. marca 1913 bola Australáziou, Rakúskom, Belgickom, Dánskom, Francúzskom, Holandskom, Nemeckom, Ruskom, JAR, Španielskom, Švajčiarskom a Švédskom založená Medzinárodná federácia trávnikového tenisu (International Lawn Tennis Federation), ktorá v roku 1972 zmenila názov na ITF (International Tennis Federation, Medzinárodná tenisová federácia).

Výbava [upraviť]

Tenisové rakety [upraviť]

Moderná tenisová raketa

Tenisové rakety prešli od počiatkov tenisu viacero štádii vývoju. Spočiatku sa rámy rakiet vyrábali z jaseňového dreva, ktoré bolo sformované do požadovaného tvaru a zlepené živočišnými lepidlami. Okrem jaseňového dreva sa používalo aj drevo z javora, platana alebo hrabu. Drevené rakety sa používali do začiatku 80. rokov 20. storočia, kedy začali prevažovať rakety z iných materiálov.

V roku 1967 uviedla firma Wilson Sporting Goods na trh raketu Wilson T2000, ktorá nebola vyrobená z dreva, ale mala kovový rám. Táto raketa bola komerčne úspešná, používaná bola napríklad Jimmym Connorsom. V polovici 70. rokoch uviedla na trh firma Prince raketu s nadmerne veľkou hlavou. Raketa mala hliníkový rám a pletivo 50% väčšie ako bol štandard. V tom čase nebolo žiadne oficiálne obmedzenie na veľkosť rakety, Medzinárodná tenisová federácia zaviedla obmedzenia až v roku 1979.

Úspech kovových rakiet z 60. a 70. rokov viedol k experimentovaniu s inými zlúčeninami pri výrobe tenisových rakiet. Začali sa vyrábať a používať "grafitové" rakety (nebol to grafit aký sa používa napr. v ceruzkách, bolo to vlastne uhlíkové vlákno). Rámy rakiet zo zlučenín s "grafitom" sa používajú dodnes. [1]

Tenisové loptičky [upraviť]

Tenisové loptičky

Spolu s tenisovou raketou, sú tenisové loptičky pravdepodobne najpotrebnejším náčiním pri tenise. Súčasné, žlté tenisové loptičky boli uvedené do tenisu v roku 1972, kedy Medzinárodná tenisová federácia zakomponovala tieto loptičky do pravidiel tenisu. V minulosti boli loptičky najčastejšie čierne alebo biele (podľa kurtu) a vyrábali sa iba z gumy. [2]

Kurt [upraviť]

Kurt je hrací dvorec, ktorý je podľa oficiálnych stanov 23,77 m dlhý a 8,23 široký pre zápasy v dvojhre, v štvorhre je šírka kurtu 10,97 m. Sieť má pokrývať celú šírku kurtu v polovici, v strede má byť 0,914 m vysoká na krajoch je podopieraná žrďami vo výške 1,07 m. V štvorhre sú podopierajúce žrde mimo celého kurtu, v dvojhre sú na krajoch kurtu, v štvorhrových priestoroch.[3] Existuje viacero rôznych povrchov kurtov. Na každom z nich je rýchlosť loptičky po odrazení a veľkost odrazu odlišná. Najbežnejšie povrchy v profesionálnom tenise sú tieto: [4]

Čiary, ktoré označujú šírku kurtu, sa nazývajú základné čiary. Čiary, označujúce dĺžku kurtu, sú bočné čiary, ktoré sa ďalej delia na dvojhrové a štvorhrové. Štvorhrové sú úplne na kraji hracej plochy, dvojhrové sú tie, ktoré sú bližšie k stredu kurtu. Miesto medzi dvojhrovými a štvorhrovými bočnými čiarami sa v dvojhre považuje za out, v štvorhre to je súčasť hracieho poľa. Čiary, rozdeľujúce hráčovu polovicu kurtu po šírke sa nazývajú čiary podania, vymedzujúce priestor podania, ktorý je ešte predelený stredovou čiarou na ďalšie dva priestory podania.

Údery [upraviť]

Podanie

Volej

Podanie

Podaním začína každá hra. V súčasnom profesionálnom tenise sa využíva takmer výlučne podanie, pri ktorom hráč vyhodí loptičku do vzduchu a udrie ju raketou tak, aby smerovala do poľa podania, krížom od hráča do poľa podania. V profesionálnom tenise sa loptička pri údere zvykne zatočiť, aby po odraze od kurtu mierne zmenila smer.

Forhend

Forhend (z angl. forehand) je zväčša jednoručný úder, ktorý začína náprahom na pravej strane tela (u hráča, ktorý drží raketu v pravej ruke) alebo na ľavej strane (pre hráča ľaváka). Ruka s raketou potom pokračuje smerom k letiacej loptičke, po údere ruka pokračuje na ľavú (u praváka) alebo pravú (u ľaváka) stranu tela. Forhend sa zväčša hrá, keď loptička smeruje na stranu na ktorej držíme raketu.

Bekhend

Bekhend (z angl. backhand) je úder s dvoma variantmi, jednoručným a obojručným. Úder začína náprahom na ľavej strane (u praváka) alebo na pravej strane (u ľaváka). Ruka s raketou potom pokračuje smerom k letiacej loptičke, po údere ruka pokračuje na pravú (u praváka) alebo na ľavú (u praváka) stranu. Bekhend sa zväčša hrá, keď loptička smeruje na stranu opačnú tej, na ktorej držíme raketu.

Volej

Volej je úder, pri ktorom hráč udrie loptičku ešte predtým, než dopadne na zem. Zvykne sa hrať keď loptička smeruje priamo na telo hráča, alebo keď hráč stojí v kurte a bod, kde by loptička dopadla je za ním.

Lob

Lob je úder, pri ktorom hráč loptičku udrie tak, aby preletela ponad jeho súpera. Zväčša sa hrá, keď je súper blízko pri sieti. Môže sa hrať aj backhandom aj forehandom.

Drop shot

Drop shot (čítaj dropšot) je úder, pri ktorom loptičku dopadne tesne za sieť na súperovu polovicu kurtu. Zvykne sa zahrávať, keď je súper za základnou čiarou von z kurtu, prípadne je príliš na jednej strane. Drop shoty sa zvyknú zahrávať čo najviac točené, aby po dopade zmenili smer odrazu.

Smeč

Smeč je úder, pri ktorom udiera hráč loptičku nad hlavou. Smeč sa hrá priamo - silovo, väčšinou končí ako víťazný úder.

Pravidlá a počítanie [upraviť]

Tabuľa so skóre

Zápas sa hrá obvykle na dva alebo tri víťazné sety. Set vyhráva hráč, ktorý v sete získa minimálne 6 hier (gemov), pričom súper musí mať o dve hry menej. Každá hra sa delí na výmeny, pričom každá začína podaním. V každej hre podáva iný hráč.

Tenisový kurt; dvojhrový kurt je bez štyroch obldžníkov po ľavej a pravej strane; pole podania sú štyri obĺžniky v strede kurtu

Hráč vyhráva výmenu ak:

Vo výmene sa boduje následujúcim spôsobom: po prvej výmene je stav vždy 15-0 resp. 0-15 (v prvom prípade vyhral podavajúci, v druhom prijimajúci). Ďalšia výmena sa opäť hodnotí pätnastimi bodmi, takže stav môže byť 30-0, 0-30 alebo 15-15. Ak následujúcu výmenu vyhrá hráč, ktorý ma 30 bodov, pridáva sa už len 10 bodov, čiže stav môže byť 40-0 alebo 0-40, resp. rôzne variácie stavu, keď zvíťazí hráč, ktorý ma 30 bodov. Stav 40-40 sa nazýva zhoda a hráč, ktorý vo výmene za tohto stavu zvíťazí, získava výhodu. Ak vyhrá aj nasledujúcu výmenu, vyhráva hru (gem). Ak nezvíťazí, opakuje sa stav 40-40 až kým jeden z hráčov nezvíťazí. Mimo zhody zvíťazí hráč, ktorý zvíťazí vo výmene za stavu 40-x, pričom rozdiel musí byť minimálne o dve loptičky, inak opäť nastáva zhoda.

Za stavu 6-6 na gemy zápas nepokračuje ďalšou hrou, ale nastáva tie-break, v ktorom hráči striedavo podávajú (každý hráč podáva dvakrát, okrem úvodného podania, keď podávajúci podáva iba raz). Boduje sa už iba po jednom bode. Zvíťazí hráč, ktorý ako prvý dosiahne 7 bodov, pričom aj tu platí pravidlo, že druhý hráč musí mať o dva body menej. Na Wimbledone sa v piatom sete nehrá tie-break, ale hrá sa normálne na klasické gemy, až kým jeden z hráčov nedosiahne počet gemov o dva vyšší ako jeho súper (nahrať však musí minimálne šesť gemov). V profesionálnom tenise, v klasickej štvorhre, za vyrovnaného stavu na sety, sa rozhodujúci set hrá formou tie-breaku, hráči však musia dosiahnuť minimálne 10 bodov, inak sú pravidlá zhodné s klasickým tie-breakom.

Hráči sa môžu ľubovoľne pohybovať po kurte aj mimo neho. Loptičku však môžu zahrať iba do určeného priestoru (pri dvojhre je to "orezaný" kurt, bez postranných priestorov, pri štvorhre je to celý kurt), inak sa jedná o aut. O aut sa však nejedná, ak sa loptička pri výmene alebo pri podaní nejakou svojou časťou dotkne ľubovolnej čiary (v dvojhre to platí pre všetky čiary, okrem tých na úplnom kraji kurtu po stranách; pri podaní platia len čiary ohraničujúce pole podania).

Výmena začína podaním. Úvodné podanie smeruje vždy z pravej strany kurtu na ľavú. Po úvodnej výmene sa podáva z ľavej strany na pravú, potom opäť z pravej na ľavu a tak ďalej. Ak pri prvom podaní podávajúci nezahrá loptičku do poľa podania v rámci pravidiel, nastáva druhé podanie. Ak ani pri tomto podaní hráč nezahrá loptičku do poľa podania, je to dvojchyba a prijimajúci hráč získava výmenu. Podanie sa opakuje iba v prípade, ak sa pri podaní loptička dotkne siete a padne do poľa podania. Ak sa po dotyku siete odrazí mimo poľa podania, nastáva druhé podanie, alebo to je dvojchyba (pri druhom podaní). Podavajúci musí byť pri podaní za základnou čiarou, ak pri podaní stojí na nej, alebo vnútri kurtu, jedná sa o prešľap a nastáva druhé podanie. Taktiež musí vždy podávať krížom, nemôže podávať napr. z ľavej strany na ľavú. Ak podávajúci zahrá loptičku do poľa podania a prijimajúci hráč nie je schopný loptičku vrátiť naspäť, pričom sa jej raketou ani nedotkne, ide o eso podávajúceho.

Počas hry môže nastať viacero možných situácii, pri ktorých môže buď podávajúci alebo prijimajúci hráč získať gem, prelomiť podanie súpera, získať set alebo vyhrať zápas.

V prípade ak pri hráčovom podaní môže jeho súper výhrou nasledujúcej výmeny získať gem, teda prelomiť súperovo podanie, hovorí sa o breakballe (čítaj brejkbole). Breakball nastáva iba v prípade, keď podávajúci hráč prehrou nasledujúcej výmeny prehrá svoje podanie. Breakballov môže nasledovať viac po sebe, maximálne môžu byť tri, keď prijimajúci hráč vedie 40-0, dve ak vedie 30-0 alebo 40-15 atď. Breakbally sa môžu kryť so setballmi a matchballmi.

Gameball (čítaj gembol) nastáva, ak hráč pri vlastnom podaní môže vyhraním nasledujúcej výmeny ukončiť gem v svoj prospech. Gamebally môžu byť maximálne tri, podobne ako pri breakballoch. Gamebally sa môžu kryť so setballmi a matchballmi.

Ak môže hráč získať výhrou nasledujúcej výmeny celý set, hovorí sa o setballe (čítaj setbol). Setball môže nastať pri vlastnom podaní alebo pri prijímaní. Podobne ako pri ostatných loptičkách, môžu byť setbally maximálne tri. Setbolly sa môžu kryť s matchballmi.

Ak môže hráč výhrou nasledujúcej výmeny vyhrať celý zápas, hovorí sa o matchballe (čítaj mečbol). Matchball môže nastať pri vlastnom podaní alebo pri prijímaní. Podobne ako pri ostatných loptičkách, môžu byť matchbolly maximálne tri. Vždy sa kryjú so setballmi.

Tenis na invalidnom vozíku [upraviť]

Priekopníkmi tenisu na invalidnom vozíku boli Američania Brad Parks a Jeff Minenbraker, ktorí v 70. rokoch 20. storočia začali usporiadúvať exhibičné tenisové zápasy na invalidných vozíkoch, čím propagovali tento šport. V roku 1988 bola založená Medzinárodná federácia tenisu na invalidnom vozíku (International Wheelchair Tennis Federation, IWTF). Prvýkrát sa tenis na invalidnom vozíku objavil na paralympijských hrách v roku 1992 v Barcelone.

Pri tomto druhe tenisu sa využívajú špeciálne upravené invalidné vozíky. Tenisové rakety a loptičky, ako aj pravidlá sú zhodné s klasickým tenisom, jediný rozdiel je, že pri výmene sa môže loptička dvakrát odraziť od zeme, než ju musí hráč úderom vrátiť (prvý dopad musí byť v platnom hracom poli, druhý môže byť aj mimo neho).

Rozhodcovia [upraviť]

Hlavným rozhodcom v tenisovom zápase je umpirový rozhodca (bežne nazývaný umpire; čítaj empajr), ktorý sedí na vyvýšenom mieste na jednej strane kurtu. Umpirovému rozhodcovi zvyčajne asistujú čiaroví rozhodcovia, ktorí určujú či loptička dopadla do hracieho poľa a taktiež upozorňujú na prešľapy hráčov. Umpirový rozhodca má právo pozmeniť verdikt čiarových rozhodcov, prípadne verdikt vyriecť, ak loptička podľa neho dopadla do autu, resp. bola dobrá, prípadne sa pri podaní dotkla siete a čiaroví rozhodcovia na to neupozornili. Jeho verdikt je definitívny.

V niektorých turnajoch môžu hráči "napadnúť" verdikt čiarového rozhodcu, tým, že požiadajú o prehratie záznamu spornej loptičky. Túto možnosť môžu hráči využiť iba určitý počet krát, ktorý závisí od toho, či hráč napadol verdikt právom, teda opravil verdikt alebo neprávom, čiže sa potvrdil verdikt rozhodcu.

Tenisové organizácie [upraviť]

Medzinárodná tenisová federácia (International Tennis Federation, ITF) je riadiaci orgán svetového tenisu, zastrešujúci 202 národných tenisových zväzov. ITF organizuje súťaže pre národné reprezentácie jednotlivých štátov: Davisov pohár (pre mužov), Pohár federácie (pre ženy) a Hopmanov pohár (pre zmiešané tímy). ITF je taktiež zodpovedná za organizovanie štyroch grandslamových turnajov (Australian Open, French Open, Wimbledon, US Open)

Jednotlivé turnaje profesionálnych tenistov a tenistiek organizujú už dve samostatné organizácie, ATP (Association of Tennis Professionals, Asociácia profesionálnych tenistov) u mužov a WTA (Women's Tennis Association, Ženská tenisová asociácia) u žien.

 

 

 

 

 

Jak vybrat tenisovou raketu

Předtím, než se rozhodnete pro koupi tenisové rakety, je třeba si zcela upřímně přiznat své hráčské dovednosti. Je to důležité proto, aby byla vaše hra co nejefektivnější a v neposlední řadě samozřejmě co nejpohodlnější.

Obecně lze hráčské úrovně rozdělit do těchto kategorií:

1) Začátečník

2) Pokročilý hráč

3) Závodní hráči

4) Děti a junioři

5) Ženy

 

Parametry tenisové rakety:


Velikost rakety:

Označení velikosti

Velikost v cm2

super oversize

větší než 741 cm2

oversize

691-740 cm2

midplus

601-690 cm2

midsize

menší než 600 cm2

 

Hmotnost rakety:

Označení hmotnosti

Hmotnost rakety v g

ultra lehká

méně než 240 g

lehká

241 -280 g

středně těžká

281 – 300 g

těžká

více než 301 g

 

Vyvážení rakety:

Označení vyvážení

Vyvážení v mm

do hlavy

více než 345 mm

doprostřed

345-340 mm

do ruky

méně než 340 mm

Toto jsou potřebné informace pro výběr tenisové rakety. Doufám, že vám při nakupování pomohou a hra se správně zvolenou raketou bude příjemným zážitkem a potěšením.

 

 

Jak vybrat správnou velikost gripu

Grip tenisové rakety určuje sílu rukojeti, tedy obvodovou velikost tenisové rakety. Grip je osmiboký a jeho obvod měří 12 – 14cm. Jeho síla je označována buď číslicemi (0-6, případně G0-G6) nebo velikosti v palcích. Přičemž platí, že tenisová raketa označená větší číslicí má silnější rukojeť.

Velikosti gripů:

0 - velikost gripu pro děti
1 - velikost gripu pro starší děti a ženy
2 - velikost gripu pro dámy
3 - větší dámská ruka, menší pánská ruka
4 - standartní pánská ruka
5 - extrémní pánská ruka

Anebo můžete vyzkoušet měření velikosti gripu podle níže zobrazené šablony.



Šablona pro tisk na A4

Označení gripu

Starší označení gripu

Naměřená hodnota

Určeno pro

G1

4 1/8

10,5 cm

ženy

G2

4 1/4

10,8 cm

ženy

G3

4 3/8

11,1 cm

ženy / muži

G4

4 1/2

11,4 cm

muži

G5

4 5/8

11,7cm

muži



Obecně platí, že nejběžnější velikostí pro průměrného muže je velikost gripu 4. Pro větší mužskou ruku pak 5 a naopak pro menší mužskou dlaň volíme velikost gripu 3. Velikost gripu 3 se běžně volí i pro ženy, nejčastěji však velikost 2. Ženy s menší dlaní pak mohou zkusit i velikost gripu 1.

 

 

 

 

 

Jak vybrat vhodný výplet u tenisových raket?


STRUKTURY STRUN

Natural gut (přírodní střeva)
Nejkvalitnějšími výplety jsou výplety přírodní, které jsou vyráběny z hovězích střev. Je to nejstarší a stále nejlepší tenisová technologie určená těm, kteří chtějí do svého tenisového vybavení investovat a mít tu nejlepší možnou variantu. Přírodní střeva Babolat se doporučují hráčům, kteří mají problémy se zápěstím a loktem. Přírodní výplet totiž lépe tlumí nárazy míčku. Babolat přírodní struna je nejvyšší možná kvalita, Formule 1 mezi strunami!
Je to typ jak struktury, tak i specifického materiálu. Skupina 13-15 proužků, počet záleží na požadovaném konečném průměru, je dohromady spojena kolagenem. Tato provázanost zaručuje nejdokonalejší schopnost udržet napětí strun a tím i co nejlepší výkon. Přírodní struny jsou stále symbolem nejvyšší celosvětové kvality.

VS Team, VS Touch, Tonic +
Autentické přírodní struny pro maximální sílu a cit. Pod vysokou teplotou je zvýšena koheze vláken směrem k jádru struny.
Přírodní struny VS Team jsou používány v závodním tenise od roku 1875.
Nesrovnatelná síla, excelentní komfort... slovy nelze vyjádřit úspěch strun VS – byly napodobovány, ale nikdy napodobeny. Od doby je jich uvedení na trh zaznamenaly řadu úspěchů a skvělých výkonů, díky čemuž se zapsaly do historie tenisu. Od legendárních „čtyřech mušketýrů“ ke Clijsters, Borgovi či Samprasovi, přírodní struny VS Natural Gut byly společníky těch nejlepších hráčů všech dob.
VS struny jsou legendou pro talentované hráče dneška více než-li kdykoliv předtím. Výběr „Extra Grade” materiálů – extra třídy.
Thermogut Technologie.
Discovery Gut


Syntetické struny

Nejpoužívanější výplety současnosti jsou syntetické nylonové výplety Babolat, díky příznivé ceně a rovněž velmi dobrým vlastnostem.

Syntetické struny můžete vybírat v těchto 3 hlavních kategoriích:


Monofilní jádro/jednoduché opláštění

Tato oblíbená umělá struna vděčí své trvanlivosti a své nízké ztrátě napětí monofilnímu jádru. Je složena z centrálního jádra, které nataženo a potaženo. Průměr strun určuje také vlastnosti strun. Tenčí pro více síly a silnější pro větší trvanlivost.
Příklady syntetických strun Babolat s monofilním jádrem:

Babolat Pro Hurricane Tour
Tenisový výplet Babolat Pro Hurricane Tour je jedním z nejoblíbenějších výpletů firmy Babolat. V současné době jej používají světoví hráči - Rafael Nadal a Andy Roddick. Výplet se těší nově patentované inovaci - oktagonální (osmihranné) struně výpletu. Dodává tak hráčům maximální možnost rotace a zároveň výjimečnou trvanlivost.
Tenisový výplet vhodný, vzhledem k jeho dodatečné razanci a dlouhé trvanlivosti, pro klubové a turnajové hráče. Max. napětí: 28 kg.

Babolat Pro Hurricane
Tenisový výplet Pro Hurricane přináší odpovědi na specifické požadavky vrcholových hráčů díky převratnému materiálu vytvořenému firmou Babolat. Pro Hurricane jednoznačně patří mezi vysoce výkonné výplety s nesrovnatelnou pružností a odolností.

Tenisový výplet Pro Hurricane přináší odpovědi na specifické požadavky vrcholových hráčů díky převratnému materiálu vytvořenému firmou Babolat. Použitou technologií je XFP: Xtrem Futur Polymer. Hlavními rysy tohoto trvanlivého výpletu je elastičnost, která je o více než 40% vyšší oproti klasickému polyesteru. Je vysoce odolný proti obrušování strun. Pro Hurricane jednoznačně patří mezi vysoce výkonné výplety s nesrovnatelnou pružností, extrémní odolností, která maximalizuje rotaci.
Pro Hurricane jistě ocení hráči s vysokou spotřebou výpletů, tzn. hráči, kterým výplety často praskají.

Babolat Revenge
Babolat Revengea. je určený pro závodní hráče s vysokou razancí, kteří chtějí vysokou kontrolu. Složení - Co-polymerové polyesterové monovlákno. Podobné herní vlastnosti jako Babolat Pro Hurricane Tour či Babolat Pro Hurricane.


Multifilament

Skupina velkého množství vláken stejného průměru, která jsou všechna dohromady chráněna optimálním potahem. Tyto syntetické výplety jsou vysoce technické a zaručují skvělé výkony.
Umělá vlákna se liší v průměrech a počtu od několika až do více tisíc. Výhoda tohoto výpletu spočívá v dobrých herních vlastnostech. Napíná se silněji a ztrácí měně na napětí než výplet z jádrem.
Příklad syntetických multifilamentních strun Babolat:

Babolat Xcel power
Novinka roku 2008. Výplet Babolat Xcel power je určený pro závodní hráče s vysokou razancí, kteří chtějí vysoký cit pro míč. Výplet Babolat Xcel power je určený pro závodní hráče s vysokou razancí, kteří chtějí vysoký cit pro míč.

Babolat Xcel
Multivláknitý výplet s maximální ochranou ruky a ramene. Tenisový výplet Babolat Xcel dává výbornou kontrolu, zrychlení a pružnost. Tenisový výplet Babolat Xcel se používá jako příčný výplet v kombinaci s polyesterovým výpletem Doporučuje se vyplétat zhruba o 1-2 kg více a výplet povoskovat.

Babolat Addiction

Tenisový výplet Babolat Addiction díky kombinaci vláken Polyamidu a Polyurethanu zaručuje maximální cit a sílu, ale zároveň komfort a kontrolu nad hrou. Tento výplet je vhodný pro středně pokročilé a pokročilé hráče.


Spletené vlákno

Babolat N.Vy
Zcela nový výplet roku 2010. Polyamidové spletené vlákno s IMS technologií (integrované mikrosféry), která redukuje tření mezi dlouhými a krátkými strunami a tím prodlužuje životnost. Vysoký komfort hraní se slušnou životností výpletu. Určeno pro všechny typy hráčů. Silikonový prášek na povrchu výpletu který více chrání výplet proti prasknutí.

Babolat Powergy
Babolat Powergy je tenisový výplet vyrobený ze syntetického materiálu určený pro větší razanci a sílu. K výbornému zesílení nabízí také dostatečný komfort. Tenisový výplet Babolat Powergy je vyroben z dvojitého polyamidu, který zvyšuje rychlost míče a v omezené míře je i dostatečně trvanlivý. U výpletu je doporučeno maximální napětí 32 kg. Tento model doporučujeme zejména rekreačním a klubovým hráčům.

Babolat Magic Force

Nákup tohoto tenisového výpletu doporučujeme tenistům, kteří chtějí, aby jejich raketa byla velmi úderná. Pro hráče, kteří vyznávají silové pojetí tenisu a jsou zvyklí hrát velmi razantní údery.


Hybridní výplety

Hybridní technologie vám umožní kombinovat různé typy strun a zajistit si tak výhody, které každá struna poskytuje. Výběrem 2 různých typů strun, jeden pro dlouhé a jeden pro krátké struny získáte vítěznou kombinaci pro každého hráče. Neexistuje žádný limit ve výběru hybridních výpletů, můžete si namixovat Vaši ideální kombinaci.
První kdo začal používat hybridní výplety byl Američan Andre Agassi - mixoval Babolat VS přírodní struny se syntetickými strunami. Na letní turnaje používal rám 16x20 strun a na zimní 16x18 strun.


Babolat Pro Hurricane + N.Vy

Nejlepší hybrid firmy Babolat, profi kombinace Co- polymerového polyesterového monovlákna s polyamidovým spleteným obalem a IMS technologií, kterou používá i Andy Roddick.

Babolat Pro Hurricane Tour + VS

Kombinace Co- polymerového polystyrenového monovlákna s přírodní strunou. Vysoká kvalita v kombinaci s vysokou životností struny.

Babolat Pro Hurricane Tour + Xcel

KPolyuretanové multivlákno pro komfortní hru + polymer pro sílu.

Babolat VS + Synthetic Gut
Kombinace přírodních strun s polyamidovou strunou Synthetic gut. Vysoká kvalita v kombinaci s vysokou životností struny


Základní fakta výpletů Babolat:

Výplety se vyrábí v průměru od 1 mm do 1,5 mm. Nejpoužívanější u hráčů je rozmezí 1,20 – 1,35 mm. Platí zde čím větší průměr, tím větší výdrž a menší pružnost výpletu a naopak.

Po výběru výpletu je dalším krokem jeho napnutí. Obecně platí, že měkčí výplet umožňuje zesílení, tvrdší výplet kontrolu míče. I když už hráč nepotřebuje tolik zesílení, ale více se orientuje na kontrolu, tím, že zvolí tvrdší výplet, se ke kontrole nedostane. Začátečníkům tedy měkčí výplet, zkušeným hráčům tvrdší výplet. Každá raketa má doporučené pnutí. Pokud nemá hráč specifické přání, měl by si nechat vypnout výplet na prostřední hodnotu tohoto doporučovaného pnutí.

Vzor výpletu (neboli vyplétací vzorec) může být tzv. otevřený (malá hustota strun) nebo uzavřený (vysoká hustota strun), nebo střední, tzv. medium. Jedná se o docela důležitý parametr, který ovlivňuje chování tenisové rakety a je často přehlížen, zvláště začínajícími a rekreačními hráči. Otevřený vyplétací vzorec se ohýbá více, než uzavřený. Menší hustota strun zajišťuje větší odpružení a zároveň dodává lepší rotaci. Nevýhodou je, že vám také vydrží kratší dobu. Uzavřený vyplétací vzorec (s hustým počtem strun) se tolik neohýbá, ba naopak, dodává méně rotace a vydrží podstatně déle. Je vhodný především pro hráče, kteří hrají tvrdé topspinové údery a pro hráče hledající více kontroly.

Příklady vyplétacích vzorců:

Vyplétací vzorec – hustota dává předpoklad, jak bude míč létat.
Vysoká hustota strun (Closed) : 18 x 20 Tomáš Berdych, Del Potro nebo Davyděnko
Střední hustota strun (Medium): 16 x 19 Jelena Dementěva a Nalbandian či Nadal
Méně hustý výplet (Open): 16 x 18 Nicole Vaidišova, Ana Ivanovic či Hewitt

Napětí strun výpletu se udává v kilogramech a jsou to dvě hodnoty; na podélné a příčné struny. Proto se setkáte s hodnotami síly napětí výpletu např. 25/25, 24/26 apod. Nelze jednoznačně doporučit sílu napětí strun. Každý výrobce udává pro každý typ rakety jiné hodnoty a i sám hráč si vyzkouší, jaké napětí mu vyhovuje více. Pokud si nebudete vědět rady, na štítku každé rakety jsou uvedeny optimální kilogramy napětí strun i s tolerancí, většinou ± 2kg.

Zde je uvedeno několik informací o vlastnostech strun a výpletu:

 

 

 

 

Jak vhodně vyplést raketu

Firma Babolat zná přesně důležitost strun pro kvalitní celkovou účinnost tenisové rakety. Ve skutečnosti jsou tenisové výplety jakýmsi motorem tenisových raket. Kvalita vypletení určuje podstatné vlastnosti rakety. Proto dává smysl zajímat se o techniku vyplétání na vyplétacím stroji a dále hledat inovace v oblasti vyplétacích strojů.

Rakety jsou vyplétány na špičkovém stroji Babolat Star 5, který se řadí mezi vyplétací stroje 5 generace, a to dle postupu stanoveného ERSA ( EUROPEAN RACQUET STRINGERS ASSOCIATION) popsaného ve stringers – digestu pro jednotlivé typy raket v závislosti na stylu hry, výkonnostní úrovni a požadavků jednotlivých hráčů.

Každý výplet je diagnostikován na elektronickém přístroji ERT 300 a o každém vypletení je vedena evidence, pro eventuelní příští výplétání rakety.
ERT 300
je označován jako Tech micro processor, který po mnoha testech jako jediný na světě přesně diagnostikuje stav výpletu v tenisové raketě.
Celý přístroj, včetně příslušenství je kompletně vyvinut v laboratořích švýcarské firmy Beers Technic a vyroben rovněž ve Švýcarsku. V uplynulých letech byl také průběžně testován s vynikajícími výsledky. ERT 300 je chráněn patentem na celém světě.

Mikroprocesorem řízený měřící přístroj nám během okamžiku ukáže hodnotu dynamického pnutí výpletu. Tato hodnota ovlivňuje tvrdost strunového lože tenisové rakety.
V přiložené tabulce okamžitě zjistíme, jaké dynamické pnutí má Vaše raketa a zda je výplet vhodný pro vaši hru. Snadno také zjistíme, zda výplet již nepřekročil své optimální napětí a velmi rychle si ověříme, že Vaše rakety jsou napnuty na stejnou hodnotu.

K odvedení perfektní práce a Vaší maximální spokojenosti dodržujeme tři základní cíle:

1) Udržení originálního tvaru rámu a podmínek
2) Instalovat neponičený výplet
3) Dosáhnout vhodné tenze u každé struny a udržet tuto tenzi


Příprava k vyplétání….

Naprostou samozřejmostí je pro nás vstupní kontrola rakety, pomocí které Vám nabídneme optimální servis. Dle Vašeho přání Vám opravíme grip nebo správně navineme omotávku. Díky tomu se můžeme řadit mezi „Profi-Racquet Technician“

1) Vizuální kontrola rámu

Prvním krokem, než se pustíme do samotného vyplétání rakety je vizuální kontrola rámu. Strukturální popraskání je často způsobeno opotřebováním rakety, ale stejně tak, může být výsledkem špatného zacházení s raketou. Takto poškozený rám by sice vydržel proces vypletení, ale pravděpodobně by Vám praskl během hry.

2) Vystříhávání výpletu

Využíváme metodu diagonálního stříhání výpletu, která minimalizuje zatížení rámu. Vždy postupujeme od středu směrem ven.

3) Kontrola průchodek „Grommetů“

Výměna grommetů je jednou z technických vymožeností, kterou prodloužíme životnost výpletu. Bohužel grommety nevydrží na vždy, a čas od času potřebují výměnu nebo opravu.

4) Upnutí rámu rakety do stroje

Správné upnutí rakety do stroje je rozhodujícím faktorem naší práce při vyplétání rakety. Správná upínací procedura nám zajistí optimální a bezpečnou instalaci strun.

5) Rozmotávání/kontrolování/měření výpletu

Během rozmotávaná a měření potřebné délky výpletu kontrolujeme celou délku struny, čímž zamezíme výskytu případných vad.


Vlastní vyplétání

6) Vyplétat s jedním kouskem výpletu, nebo se dvěma?
Předtím, něž začneme vyplétat se rozhodujeme zda budeme pracovat s jedním, nebo se dvěma kousky výpletu. Preferujeme vyplétání na dva uzle ze vzhledového hlediska. Dva uzly vypadají lépe než jeden. Postupujeme však vždy individuálně podle typů raket a výpletů. Například vyplétání na čtyři uzly (se dvěma kousky výpletu) je nezbytné pro hybridní výplety.

7) Protahování krátkých a dlouhých strun
Instalace krátkých strun vždy vyžaduje zvláštní pozornost u následujících bodů:

8) Formování uzlu
Po napnutí posledních dlouhých strun zakončujeme proces vyplétání dvojitým uzlem, který je na rozdíl od jednoduchého uzlu pevný a zaručuje dvojitou ochranu zabezpečení výpletu.

9) Finální úprava strun

Na závěr je důležité vyrovnat struny tak, aby byly v pravém úhlu. To zaručí větší kontrolu nad míčem při hře.

10) Kreslení loga

Kreslení loga je posledním dotekem u čerstvě napletené rakety. Skoro každý profesionální hráč má na výpletu logo. Loga však také používá většina rekreačních hráčů.


Vyplétání v rozdílných podmínkách

Druhy herních povrchů
Na tvrdém povrchu, jako je beton, jsou míče rychlejší, neboť je absorbována menší energie míče od pokladu. Pro větší kontrolu míče při rychlé hře používá většina hráčů tvrdší vypletení.
Na měkčích površích, jako je např. antuka, jsou míče pomalejší. Hráči tam mají více času na rekraci a větší kontrolu míče. Zde se doporučuje zvolit menší napětí výpletu, a tím aplikovat menší napětí výpletu, a tím aplikovat větší rychlost a délku míčů do hry.

Nadmořská výška a teplota

Ve větších nadmořských výškách létají míče vlivem řídkého vzduchu

Zranění

Pokud má hráč problémy s paží nebo s ramenem, regulujeme tvrdost výpletu. Pokud to dovoluje rozpočet hráče, doporučujeme přírodní střeva, neboť nabízí největší komfort a největší úderovou sílu.

 

 

 

 

Davisov pohár

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

(Presmerované z Davis Cup)

Prejsť na: navigácia, hľadanie

Davisov pohár (angl. Davis Cup) je najvýznamnejšia súťaž reprezentačných družstiev v mužskom tenise. Turnaj vznikol v roku 1899 na Harvardskej univerzite. Trofej venoval Dwight Davis a tá dodnes nesie jeho meno. V Davis Cupe hrá každoročne viac ako 100 národov (v roku 2005 134 národov) vo viacerých skupinách až po svetovú skupinu, kde hrá 16 družstiev. Usporiadateľom je Medzinárodná tenisová federácia (ITF). V každom zápase sa hrajú v piatok dve dvojhry, v sobotu štvorhra a v nedeľu ďalšie dve dvojhry na tri víťazné sety. Porovnateľná súťaž žien je Fed Cup (pred rokom 1995 nazývaná Federation Cup).

Víťazi [upraviť]

Najviac krát v histórii zvítazili USA 32-krát, Austrália 28-krát a Francúzsko so Spojeným kráľovstvom 9-krát. V roku 1980 vyhralo súťaž Česko-Slovensko. Slovensko zaznamenalo svoj doterajší najväčší úspech postupom do finále v roku 2005, kde podľahlo Chorvátsku 2:3.

 

 

 

 

 

 

 

Association of Tennis Professionals

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Prejsť na: navigácia, hľadanie

Asociácia profesionálnych tenistov (v origináli Association of Tennis Professionals, skratka ATP) je organizácia združujúca profesionálnych tenistov hrajúcich na medzinárodnej úrovni.

Organizácia bola založená v roku 1972, aby zastupovala záujmy profesionálnych tenistov. Dnes okrem iného organizuje (alebo má pod záštitou) väčšinu medzinárodných turnajov v rámci takzvanej ATP Tour a dohliada na zostavovanie uznávaného rebríčka tenistov, podľa ktorého sú zvyčajne nasadzovaní do turnajov.

Usporiadané turnaje [upraviť]

Okrem štyroch najvýznamnejších (grandslamových) turnajov, ktoré zostali pod záštitou Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF), a olympijského turnaja v tenise spadajú ostatné významné turnaje do ATP Tour. Podľa významu sa delia do niekoľkých kategórií:

Spoločne s Medzinárodnou tenisovou federáciou ďalej ATP má pod záštitou ATP Challenger Series - turnaje lokálneho významu s pomerne nízkym finančným ohodnotením (do 150 000 USD) s možnosťou účasti aj domácich hráčov, ktorí zatiaľ nefigurujú na rebríčkoch ATP. Ich počet je premenlivý, zvyčajne okolo 150 za rok.